Teksta izmērs
Sestdiena, 13 Augusts 2016 08:49

ALAs valdes nemainīgā nostāja ASV priekšvēlēšanu gaitā

Vērtēt šo ziņu
(1 Balsot)

Godātie ALAs biedri un tautieši ASV!

Šī gada 23. jūlijā, paužot bažas par ASV polītiķu aizvadītajos mēnešos paustajiem izteikumiem par NATO un ASV gatavību garantēt Austrumeiropas drošību, Amerikas latviešu apvienība nāca klajā ar paziņojumu sabiedrībai un presei, kuŗā mēs izteicām organizācijas vēsturisko atbalstu stiprām transatlantiskajām saitēm un NATO kā Eiropas drošības un miera garantam. ALAs paziņojumā mēs paudām valdes nosodījumu tiem ASV polītiķu izteikumiem, kas apšauba ASV starptautiskās saistības un norādījām, ka taisnība nav viņu pusē. ALA arī aicināja savus biedrus kontaktēties ar polītiķiem un skaidrot Baltijas valstu drošības jautājumus. Vissvarīgākais – mēs centāmies skaidrot, kāpēc starptautiskā iesaiste ir nozīmīga ASV nacionālajām un drošības interesēm, nenostājoties neviena kandidāta pusē.

Mūsu sabiedrības un ALAs biedru lielākā daļa piekrita valdes ieņemtajai nostājai. Bet bija arī cilvēki, kas izteica kritiku, ka mūsu pozīcija ir slēpts uzbrukums Republikāņu partijas kandidātam uz ASV valsts prezidenta amatu un maskēts atbalsts demokratiem. Savukārt, citi izteica kritiku, ka ALA neuzliek pietiekošu spiedienu Latvijas valdībai piešķiŗt divus procentus no iekšzemes kopprodukta valsts aizsardzībai, kā to prasa NATO dalības noteikumi.

Neviena no šīm reakcijām nebija pārsteidzoša vai negaidīta ALAs valdei. ALAs valdes vienpadsmit locekļi nāk no dažādām ASV pavalstīm un pārstāv dažādas paaudzes – visi ir aktīvi latviešu sabiedrībā un zina, ko tauta domā. Pats personīgi kā ALAs priekšsēdis esmu apciemojis vismaz duci ASV latviešu centru, kā arī latviešu centru “Gaŗezers” Mičiganā un Katskiļu nometni Ņujorkas pavalstī. Mēs saprotam latviešu sabiedrības uzskatus un esam pārliecināti, ka sabiedrība kopumā uzticas ALAs valdei, kas tiek demokratiski ievēlēta ALAs ikgadējā kongresā.

Aizvadītajā nedēļā ALA saņēma publiski izplatītu aicinājumu, kas pieprasīja, lai ALA šajā priekšvēlēšanu kampaņā atsakās no savas tradicionālās partejiskās neitrālitātes un kā organizācija ASV prezidenta vēlēšanās norobežojas no vienas un atbalsta otras partijas kandidātu.

Jautājums, ko pārrunājam aizvadītās nedēļas laikā ar ALAs valdi, – vai ALAi kā organizācijai vajadzētu, pakļaujoties vienas sabiedrības daļas aicinājumam, riskēt ar savu legālo statusu un pārkāpt līdzšinējo neitrālitāti, paužot atbalstu vienas partijas kandidātam? Atbilde ir vienkārša: ņemot vērā mūsu bezpeļņas organizācijas 501 c (3) statusu ASV, ALA, nepārkāpjot likumu, nevar atbalstīt polītiskos kandidātus un iesaistīties polītisko partiju cīņās.

Protams, ALAs valde varētu lauzt organizācijas 65 gadu ilgo partejiskās neitralitātes tradiciju, bet ir skaidrs, ka tam būs gan tālejošas polītiskas, gan financiālas sekas. ALAs biedru vidū ir dažādu polītisko uzskatu cilvēki, un mums ir jāspēj stāvēt pāri partiju polītikai, iestājoties par Latvijas un latviešu tautas interešu aizstāvību visu partiju platformās.

Nav arī noslēpums, ka ALAs, tāpat kā citu ASV bezpeļņas organizāciju atbalstītāji, atvelk savus ziedojumus, pildot ASV nodokļu deklarācijas. Tā ir viena no galvenajām privilēģijām, ko ASV valdība piešķiŗ bezpeļņas organizācijām apmaiņā pret neiejaukšanos partiju cīņās.

Gadu gaitā saņemtie ziedojumi un testamentārie novēlējumi ir padarījuši ALA par vienu no turīgākajām un ietekmīgākajām latviešu sabiedriskajām organizācijām pasaulē. Ziedotāju atbalsts palīdz mums financēt tādas ļoti vērtīgas, bet dārgas programmas, kā “Sveika, Latvija!” un jaunuzsākto prakses programmu jauniešiem “Pavadi vasaŗu Latvijā”. Gadu gaitā ALA arī ir saņēmusi un tālāk nodevusi vairāk nekā trīs miljonus dolaru ziedojumos lielām un maznodrošinātām ģimenēm Latvijā, kā arī studentu stipendijām “Sadarbība ar Latviju” nozares ietvaros. Un, protams, ALAs līdzekļi tiek lietoti arī Informācijas nozares darbam, lai paustu ASV latviešu nostāju polītiskajos jautājumos. Jāatceras, ka ALA kopā ar PBLA izdeva apmēram $500 000, atbalstot NATO paplašināšanu.

Daži no jums varētu jautāt, vai ALAs valde nav pārlieku piesardzīga, – vai ASV iestādes vispār pamanīs, ka mēs izsakām atbalstu kādam polītiskajam kandidātam? To nevaram zināt, bet valdes locekļi ir atbildīgi ASV likumu priekšā, kuŗus mēs kā organizācija respektējam un ievērojam. Mēs nepārkāpsim likumus cerībā, ka netiksim pieķerti!

Pieslienoties vienai polītiskajai partijai, mēs ne tikai apdraudam savu juridisko statusu, bet arī riskējam sašķelt ALAs biedrus un latviešu sabiedrību kopumā. ALA vēsturiski ir bijusi bezpartejiska organizācija, līdzīgi kā citas etnisko kopienu organizācijas ASV. Mēs esam strādājuši gan ar republikāņiem, gan ar demokratiem. Vai, piemēram, Latvijas valdība ir izteikusi atbalstu vienam vai otram kandidātam? Protams, nē! Viņi saprot, ka būs jāstrādā un jāsadarbojas ar nākamo ASV prezidentu neatkarīgi no tā, kuŗu partiju viņš vai viņa pārstāv. Lai arī republikāņu partijas kandidāta izteicieni var likties satraucoši, – mums tomēr uzmanīgi jāieklausās to saturā, jo īpaši, kas attiecas uz Eiropas atbildību savas drošības stiprināšanā un aizsardzības budžeta palielināšanu līdz diviem procentiem NATO noteiktajā apmērā.

Apzinoties situācijas nopietnību, ALA sadarbībā ar Apvienoto baltiešu komiteju turpinās mērķtiecīgi un intensīvi strādāt, lai vairotu ASV prezidenta amata kandidātu, ASV kongresmeņu un sabiedrības zināšanas un izpratni par Baltijas reģionu un Eiropas drošības jautājumiem. Mēs arī aicinām ALAs biedrus būt polītiski aktīviem, domāt un iestāties par Latvijas un Baltijas valstu interesēm. Mūsu oriģinālais vēstījums 23. jūlijā skaidri izklāstīja, par ko ALAs valde uztraucas un kam mēs aicinām ALAs biedrus pievērst īpašu uzmanību šajā priekšvēlēšanu periodā.

Šīs ir, iespējams, pašas haotiskākās vēlēšanas ASV modernajā vesturē, un zināmā mērā tās illustrē pašreizējo nestabilitāti pasaulē, ko izraisījis militāro konfliktu uzliesmojums Tuvajos Austrumos, Krievijas agresija Ukrainā, terorisma draudi, bēgļu krize Eiropā, Lielbritānijas balsojums par izstāšanos no Eiropas Savienības utml. Bet pievienoties pasaules haosam, salaužot Amerikas latviešu apvienības 65 gadu gaŗumā pārbaudītos principus un pārkāpjot ASV likumus, man šķiet bezatbildīgi un pretēji organizācijas interesēm, kuŗas katrs valdes loceklis pirms ievēlēšanas amatā ir solījis godāt, respektēt un turēt pirmajā vietā.

Kā ALAs priekšēdis iesaku “nestrebt karstu” un sekot Džefersona padomam, ka virsroku ņems tas, kuŗš saglabās vēsu prātu un būs nesatricināms jebkuŗos apstākļos!

Pēteris Blumbergs
ALAs valdes priekšsēdis

 

 

Amerikas Latviešu Apvienība 

AMERIKAS LATVIEŠU APVIENĪBA
American Latvian Association in the United States, Inc.

400 HURLEY AVENUE
ROCKVILLE, MD 20850-3121
TEL: (301) 340-1914; FAX: (301) 340-8732

www.alausa.org

 

 

  Ja  kontaktēsiet, lūdzu, atsaucieties uz portālu: www.LatviesiAMERIKA.com

 

 

Lasīts 1287 reizes Pēdējo reizi rediģēts Sestdiena, 13 Augusts 2016 08:51

Ziņas Amerikā un Kanādā

  • 1
  • 2
  • 3

Dienvidkalifornijas Latviešu INFORMĀCIJAS BIĻETENS 2017.g.decembris

15-11-2017 Ziņas Amerikā un Kanādā

Dienvidkalifornijas Latviešu INFORMĀCIJAS BIĻETENS 2017.g.decembris

  www.biletens.com Dienvidkalifornijas Latviešu INFORMĀCIJAS BIĻETENS 2017 g.decembris   SARĪKOJUMU KALENDĀRS 19. novembrī Latvijas valsts dibināšanas atceres svinības;svētku runu teiks Latvijas vēstnieks ASV Andris Teikmanis2. un 3. decembrī novusa turnīrs Best of the Best Lasvegās...

Lasīt vairāk

Gandrīz ugunīga Ziemeļamerikas 3x3 padomes sēde

14-11-2017 Ziņas Amerikā un Kanādā

Gandrīz ugunīga Ziemeļamerikas 3x3 padomes sēde

Fotogrāfs Jānis Grants. * Šogad gadskārtējā Ziemeļamerikas 3x3 padomes sēde notika Čikāgā, 21. oktobrī.    Sēdē piedalījās padomes priekšsēde Ingrīda Jansone, Katskiļu 3x3 vadītāja Helēna Vīksniņa, Katskiļu 3x3 darbiniece Laila Medne, Garezera 3x3...

Lasīt vairāk

Ziņas no Jonkeru pamatskolas.

14-11-2017 Ziņas Amerikā un Kanādā

Ziņas no Jonkeru pamatskolas.

Jonkeru pamatskolai šis gads aizsācies  ražīgi! Šogad skolā ir pieteikušies 43 bērni, 10 skolotāji un 4 skolotāju palīgi.   Gada sākumā, skolotājiem un vecākiem bija iespēja piedalīties ļoti vērtīgā skolotāju seminārā, ko vadīja valodas speciāliste no Latvijas - Dace Anstrate.Semināra galvenais akcents - valodas...

Lasīt vairāk

ALAs Infogramma- novembris 2017

14-11-2017 Ziņas Amerikā un Kanādā

ALAs Infogramma- novembris 2017

ALAs Infogramma - novembris 2017 Šī gada 26. oktobrī Čikāgā sekmīgi aizvadīta “Spotlight Latvia” ekonomiskā konference, kuras laikā izveidoti daudzi jauni biznesa kontakti un oficiāli atklāta Latvijas tirdzniecības palāta ASV...

Lasīt vairāk

Informācija par plānoto mobilo pasu darbstaciju Sanfrancisko.

13-11-2017 Ziņas Amerikā un Kanādā

Informācija par plānoto mobilo pasu darbstaciju Sanfrancisko.

LATVIJAS REPUBLIKAS VĒSTNIECĪBA AMERIKAS SAVIENOTAJĀS VALSTĪS   Latvijas vēstniecība ASV ziņo par iespēju atjaunot vai pieprasīt Latvijas Republikas pasi un/vai personas apliecību (ID karti) Sanfrancisko 2017.gada 7., 8. un 9.decembrī.  Pieņemšana notiks Sanfrancisko,...

Lasīt vairāk

Sv. Pētersburgas Latviešu Biedrības ziņas /2017.g.11./

07-11-2017 Ziņas Amerikā un Kanādā

Sv. Pētersburgas Latviešu Biedrības ziņas /2017.g.11./

Ziņas2017. gada novembris Nr. 290 LVSv. Pēterburgas Latviešu Biedrības izdevums.1705 – 9th Avenue North, St.  Petersburg, FL 33713-7136; Tālrunis: (813) 792-2797      Ja kontaktēsiet, lūdzu, atsaucieties uz portālu: www.LatviesiAMERIKA.com  

Lasīt vairāk

TRIO Mineapolē

05-11-2017 Ziņas Amerikā un Kanādā

3. novembrī Mineapolē snieg lielām retām pārslām. Stundas laikā zeme ir balta, ceļi slideni.TRIO no Latvijas ir klāt!Asnate Rancāne - grupas "Tautumeitas"dibinātāja.Zane Šmite - vokālā pedagogeIvars Cinkuss - izcils kordiriģents...

Lasīt vairāk

Vašingtonas Latviešu evanģēliski luteriskā draudzes - Baznīcas ZIŅAS- 2017.g.novembris

03-11-2017 Ziņas Amerikā un Kanādā

Vašingtonas Latviešu evanģēliski luteriskā draudzes - Baznīcas ZIŅAS- 2017.g.novembris

Ziņas no Vašingtonas Latviešu evanģēliski luteriskā draudzes. Baznīcas ZIŅAS - 2017.gada novembris Lasiet Ziņas šeit ...   www.dcdraudze.org  Vašingtonas Latviešu evanģēliski luteriskā draudzeThe Latvian Evangelical Lutheran Church of Washington, D.C.400 Hurley Avenue, Rockville, MD...

Lasīt vairāk

Ziņas no Amerikas Latviešu Palīdzības Fonda - 2017.10.

27-10-2017 Ziņas Amerikā un Kanādā

Ziņas no Amerikas Latviešu Palīdzības Fonda - 2017.10.

Ziņas no Amerikas Latviešu Palīdzības Fonda 2017 October Newsletter      Visit Your Local Farmers Market The weather is getting cooler, but your produce choices are heating up! These amazing superfoods can be found in...

Lasīt vairāk
Prev Next Lapa:

Jaunākie sludinājumi