Teksta izmērs
Sestdiena, 13 Augusts 2016 08:49

ALAs valdes nemainīgā nostāja ASV priekšvēlēšanu gaitā

Vērtēt šo ziņu
(1 Balsot)

Godātie ALAs biedri un tautieši ASV!

Šī gada 23. jūlijā, paužot bažas par ASV polītiķu aizvadītajos mēnešos paustajiem izteikumiem par NATO un ASV gatavību garantēt Austrumeiropas drošību, Amerikas latviešu apvienība nāca klajā ar paziņojumu sabiedrībai un presei, kuŗā mēs izteicām organizācijas vēsturisko atbalstu stiprām transatlantiskajām saitēm un NATO kā Eiropas drošības un miera garantam. ALAs paziņojumā mēs paudām valdes nosodījumu tiem ASV polītiķu izteikumiem, kas apšauba ASV starptautiskās saistības un norādījām, ka taisnība nav viņu pusē. ALA arī aicināja savus biedrus kontaktēties ar polītiķiem un skaidrot Baltijas valstu drošības jautājumus. Vissvarīgākais – mēs centāmies skaidrot, kāpēc starptautiskā iesaiste ir nozīmīga ASV nacionālajām un drošības interesēm, nenostājoties neviena kandidāta pusē.

Mūsu sabiedrības un ALAs biedru lielākā daļa piekrita valdes ieņemtajai nostājai. Bet bija arī cilvēki, kas izteica kritiku, ka mūsu pozīcija ir slēpts uzbrukums Republikāņu partijas kandidātam uz ASV valsts prezidenta amatu un maskēts atbalsts demokratiem. Savukārt, citi izteica kritiku, ka ALA neuzliek pietiekošu spiedienu Latvijas valdībai piešķiŗt divus procentus no iekšzemes kopprodukta valsts aizsardzībai, kā to prasa NATO dalības noteikumi.

Neviena no šīm reakcijām nebija pārsteidzoša vai negaidīta ALAs valdei. ALAs valdes vienpadsmit locekļi nāk no dažādām ASV pavalstīm un pārstāv dažādas paaudzes – visi ir aktīvi latviešu sabiedrībā un zina, ko tauta domā. Pats personīgi kā ALAs priekšsēdis esmu apciemojis vismaz duci ASV latviešu centru, kā arī latviešu centru “Gaŗezers” Mičiganā un Katskiļu nometni Ņujorkas pavalstī. Mēs saprotam latviešu sabiedrības uzskatus un esam pārliecināti, ka sabiedrība kopumā uzticas ALAs valdei, kas tiek demokratiski ievēlēta ALAs ikgadējā kongresā.

Aizvadītajā nedēļā ALA saņēma publiski izplatītu aicinājumu, kas pieprasīja, lai ALA šajā priekšvēlēšanu kampaņā atsakās no savas tradicionālās partejiskās neitrālitātes un kā organizācija ASV prezidenta vēlēšanās norobežojas no vienas un atbalsta otras partijas kandidātu.

Jautājums, ko pārrunājam aizvadītās nedēļas laikā ar ALAs valdi, – vai ALAi kā organizācijai vajadzētu, pakļaujoties vienas sabiedrības daļas aicinājumam, riskēt ar savu legālo statusu un pārkāpt līdzšinējo neitrālitāti, paužot atbalstu vienas partijas kandidātam? Atbilde ir vienkārša: ņemot vērā mūsu bezpeļņas organizācijas 501 c (3) statusu ASV, ALA, nepārkāpjot likumu, nevar atbalstīt polītiskos kandidātus un iesaistīties polītisko partiju cīņās.

Protams, ALAs valde varētu lauzt organizācijas 65 gadu ilgo partejiskās neitralitātes tradiciju, bet ir skaidrs, ka tam būs gan tālejošas polītiskas, gan financiālas sekas. ALAs biedru vidū ir dažādu polītisko uzskatu cilvēki, un mums ir jāspēj stāvēt pāri partiju polītikai, iestājoties par Latvijas un latviešu tautas interešu aizstāvību visu partiju platformās.

Nav arī noslēpums, ka ALAs, tāpat kā citu ASV bezpeļņas organizāciju atbalstītāji, atvelk savus ziedojumus, pildot ASV nodokļu deklarācijas. Tā ir viena no galvenajām privilēģijām, ko ASV valdība piešķiŗ bezpeļņas organizācijām apmaiņā pret neiejaukšanos partiju cīņās.

Gadu gaitā saņemtie ziedojumi un testamentārie novēlējumi ir padarījuši ALA par vienu no turīgākajām un ietekmīgākajām latviešu sabiedriskajām organizācijām pasaulē. Ziedotāju atbalsts palīdz mums financēt tādas ļoti vērtīgas, bet dārgas programmas, kā “Sveika, Latvija!” un jaunuzsākto prakses programmu jauniešiem “Pavadi vasaŗu Latvijā”. Gadu gaitā ALA arī ir saņēmusi un tālāk nodevusi vairāk nekā trīs miljonus dolaru ziedojumos lielām un maznodrošinātām ģimenēm Latvijā, kā arī studentu stipendijām “Sadarbība ar Latviju” nozares ietvaros. Un, protams, ALAs līdzekļi tiek lietoti arī Informācijas nozares darbam, lai paustu ASV latviešu nostāju polītiskajos jautājumos. Jāatceras, ka ALA kopā ar PBLA izdeva apmēram $500 000, atbalstot NATO paplašināšanu.

Daži no jums varētu jautāt, vai ALAs valde nav pārlieku piesardzīga, – vai ASV iestādes vispār pamanīs, ka mēs izsakām atbalstu kādam polītiskajam kandidātam? To nevaram zināt, bet valdes locekļi ir atbildīgi ASV likumu priekšā, kuŗus mēs kā organizācija respektējam un ievērojam. Mēs nepārkāpsim likumus cerībā, ka netiksim pieķerti!

Pieslienoties vienai polītiskajai partijai, mēs ne tikai apdraudam savu juridisko statusu, bet arī riskējam sašķelt ALAs biedrus un latviešu sabiedrību kopumā. ALA vēsturiski ir bijusi bezpartejiska organizācija, līdzīgi kā citas etnisko kopienu organizācijas ASV. Mēs esam strādājuši gan ar republikāņiem, gan ar demokratiem. Vai, piemēram, Latvijas valdība ir izteikusi atbalstu vienam vai otram kandidātam? Protams, nē! Viņi saprot, ka būs jāstrādā un jāsadarbojas ar nākamo ASV prezidentu neatkarīgi no tā, kuŗu partiju viņš vai viņa pārstāv. Lai arī republikāņu partijas kandidāta izteicieni var likties satraucoši, – mums tomēr uzmanīgi jāieklausās to saturā, jo īpaši, kas attiecas uz Eiropas atbildību savas drošības stiprināšanā un aizsardzības budžeta palielināšanu līdz diviem procentiem NATO noteiktajā apmērā.

Apzinoties situācijas nopietnību, ALA sadarbībā ar Apvienoto baltiešu komiteju turpinās mērķtiecīgi un intensīvi strādāt, lai vairotu ASV prezidenta amata kandidātu, ASV kongresmeņu un sabiedrības zināšanas un izpratni par Baltijas reģionu un Eiropas drošības jautājumiem. Mēs arī aicinām ALAs biedrus būt polītiski aktīviem, domāt un iestāties par Latvijas un Baltijas valstu interesēm. Mūsu oriģinālais vēstījums 23. jūlijā skaidri izklāstīja, par ko ALAs valde uztraucas un kam mēs aicinām ALAs biedrus pievērst īpašu uzmanību šajā priekšvēlēšanu periodā.

Šīs ir, iespējams, pašas haotiskākās vēlēšanas ASV modernajā vesturē, un zināmā mērā tās illustrē pašreizējo nestabilitāti pasaulē, ko izraisījis militāro konfliktu uzliesmojums Tuvajos Austrumos, Krievijas agresija Ukrainā, terorisma draudi, bēgļu krize Eiropā, Lielbritānijas balsojums par izstāšanos no Eiropas Savienības utml. Bet pievienoties pasaules haosam, salaužot Amerikas latviešu apvienības 65 gadu gaŗumā pārbaudītos principus un pārkāpjot ASV likumus, man šķiet bezatbildīgi un pretēji organizācijas interesēm, kuŗas katrs valdes loceklis pirms ievēlēšanas amatā ir solījis godāt, respektēt un turēt pirmajā vietā.

Kā ALAs priekšēdis iesaku “nestrebt karstu” un sekot Džefersona padomam, ka virsroku ņems tas, kuŗš saglabās vēsu prātu un būs nesatricināms jebkuŗos apstākļos!

Pēteris Blumbergs
ALAs valdes priekšsēdis

 

 

Amerikas Latviešu Apvienība 

AMERIKAS LATVIEŠU APVIENĪBA
American Latvian Association in the United States, Inc.

400 HURLEY AVENUE
ROCKVILLE, MD 20850-3121
TEL: (301) 340-1914; FAX: (301) 340-8732

www.alausa.org

 

 

  Ja  kontaktēsiet, lūdzu, atsaucieties uz portālu: www.LatviesiAMERIKA.com

 

 

Lasīts 1842 reizes Pēdējo reizi rediģēts Sestdiena, 13 Augusts 2016 08:51

Ziņas Amerikā un Kanādā

  • 1
  • 2
  • 3

Vašingtonas Latviešu evanģēliski luteriskā draudzes - Baznīcas ZIŅAS- 2018.g.maijs

12-05-2018 Ziņas Amerikā un Kanādā

Vašingtonas Latviešu evanģēliski luteriskā draudzes - Baznīcas ZIŅAS- 2018.g.maijs

Ziņas no Vašingtonas Latviešu evanģēliski luteriskā draudzes. Baznīcas ZIŅAS - 2018.gada maijs Lasiet Ziņas šeit ...   www.dcdraudze.org  Vašingtonas Latviešu evanģēliski luteriskā draudzeThe Latvian Evangelical Lutheran Church of Washington, D.C.400 Hurley Avenue, Rockville, MD...

Lasīt vairāk

Ziņas no Amerikas Latviešu Palīdzības Fonda - aprīlis/maijs 2018

02-05-2018 Ziņas Amerikā un Kanādā

Ziņas no Amerikas Latviešu Palīdzības Fonda - aprīlis/maijs 2018

Ziņas no Amerikas Latviešu Palīdzības Fonda April/May 2018     Who came up with the 8-hour workday?    You may not know this, but May 1st is known as Labour Day or International Worker's Day and is marked with a...

Lasīt vairāk

Latvijas konsulāts Ņujorkā- Apkārtraksts 2018.05.- Latvian Events in New York

02-05-2018 Ziņas Amerikā un Kanādā

Latvijas konsulāts Ņujorkā- Apkārtraksts 2018.05.- Latvian Events in New York

  Latvijas konsulāts Ņujorkā www.latvia-newyork.org   Save the Date - Latvian Centennial Inspired Events   Māris Briežkalns Quintet: Rothko in Jazz – Baryshnikov Arts Center – May 2, 2018 Māris Briežkalns Quintet's Rothko in Jazz is hailed by The...

Lasīt vairāk

Sv.Pētersburgas Latviešu Biedrības ziņas un sarīkojumu KALENDĀRS /2018.g.05./

02-05-2018 Ziņas Amerikā un Kanādā

Sv.Pētersburgas Latviešu Biedrības ziņas un sarīkojumu KALENDĀRS /2018.g.05./

Sv. Pēterburgas Latviešu Biedrības izdevums.1705 – 9th Avenue North, St.  Petersburg, FL 33713-7136; ZIŅAS lasiet šeit:   Sarīkojumu KALENDĀRS Sv. Pēterburgas Latviešu Biedrībā 1705 – 9th Avenue North, St.  Petersburg, FL 33713-7136; Tālrunis: (813)...

Lasīt vairāk

Latvijas simtgades nakts Ņujorkā, ASV

10-04-2018 Ziņas Amerikā un Kanādā

Latvijas simtgades nakts Ņujorkā, ASV

2018.gada 7.aprīlis bija aizraujoša diena latviešiem un Latvijai! Neredzēti kupls pulks latviešu, kopā vairāk kā 700, no ASV un citām pasaules vietām pulcējās pasaulslavenajā "Madison Square Garden" arēnā, lai baudītu...

Lasīt vairāk

Latvijas konsulāts Ņujorkā- Apkārtraksts 2018.04.- Latvian Events in New York

02-04-2018 Ziņas Amerikā un Kanādā

Latvijas konsulāts Ņujorkā- Apkārtraksts 2018.04.- Latvian Events in New York

  Latvijas konsulāts Ņujorkā www.latvia-newyork.org   Don't Miss These Latvian Centennial Inspired Events   ImantaDimanta & friends - Centennial Tour - New York City  - April 4, 2018 "ImantaDimanta and friends" is a Latvian folk band based...

Lasīt vairāk

Ziņas no Amerikas Latviešu Palīdzības Fonda - 2018.03.

02-04-2018 Ziņas Amerikā un Kanādā

Ziņas no Amerikas Latviešu Palīdzības Fonda - 2018.03.

Ziņas no Amerikas Latviešu Palīdzības Fonda March 2018 Latviesu teksts   Spring is in the air! Spring cleaning is something people do all over the world. Its a good time to open the windows and...

Lasīt vairāk

Lieldienu lustes Priedainē 2018

02-04-2018 Ziņas Amerikā un Kanādā

Lieldienu lustes Priedainē 2018

Glabāsim Lieldienu saulīti sirdīs, Glabāsim Lieldienu prieku arvien Lai pazūd tumsa, kas dvēseles tirdī, Lai Lieldienu saule atspīd arvien! 2018.gada 31.martā Ņūdžersijas Latviešu biedrība Priedainē organizēja Lieldienu pasākumu “Lieldienu lustes Priedaines mežiņā”. Pasākuma programma...

Lasīt vairāk

Sv.Pētersburgas Latviešu Biedrības ziņas /2018.g.03./

21-03-2018 Ziņas Amerikā un Kanādā

Sv.Pētersburgas Latviešu Biedrības ziņas /2018.g.03./

Sv. Pēterburgas Latviešu Biedrības izdevums.1705 – 9th Avenue North, St.  Petersburg, FL 33713-7136; ZIŅAS lasiet šeit:   Sarīkojumu KALENDĀRS Sv. Pēterburgas Latviešu Biedrībā 1705 – 9th Avenue North, St.  Petersburg, FL 33713-7136; Tālrunis: (813)...

Lasīt vairāk
Prev Next Lapa:

Jaunākie sludinājumi