Drukāt šo lapu
Otrdiena, 21 Oktobris 2014 00:00

Virtuālā izstāde "Baltijas valstu bēgļu nometnes Vācijā. 1944. — 1951."

Vērtēt šo ziņu
(0 balsis)

Baltijas valstu atmiņu institūcijas — Igaunijas Nacionālais arhīvs, Latvijas Nacionālais arhīvs, Martina Mežvīda Lietuvas Nacionalā bibliotēka, "Baltijas mantojuma tīkls" un atbalstītāji — ir izveidojušas virtuālo izstādi "Baltijas valstu bēgļu nometnes Vācijā. 1944. — 1951." http://www.archiv.org.lv/baltijas_dp_vacija , kurā var iepazīties ar nometņu laika dokumentiem, fotogrāfijām un nelieliem kinohroniku fragmentiem par Baltijas valstu kopīgo vēsturi Vācijā.

2014.gadā aprit 70 gadi, kopš bēgļu gaitās devās tūkstošiem Baltijas valstu iedzīvotāju. Lielākā daļa no viņiem savu dzimteni pameta uz visiem laikiem. Daudziem bēgļiem 1944.gadā par pirmo apmešanās vietu kļuva Vācija, kur tika izveidotas neskaitāmas nometnes, kuras vēlāk dēvēja par "DP" http://www.dpalbums.lv (dicplaced persons — "dīpīšu" jeb pārvietoto personu nometnēm). Pēc vēsturnieku pētījumiem un aplēsēm tiek uzskatīts, ka Vācijā nonāca aptuveni 40 tūkstoši igauņu, 171 tūkstotis latviešu un ap 60—70 tūkstoši lietuviešu.

Izstādes "Baltijas valstu bēgļu nometnes Vācijā. 1944. — 1951." veidotāji interesentiem piedāvā ieskatu par bēgļu nometņu izveidošanu, ikdienu, svētkiem un likvidēšanu. Nometnes bija ne tikai mājvieta, kur īslaicīgi uzturēties. Tās savā veidā reprezentēja katru no Baltijas valstīm ar savām tradīcijām un dzīves uzskatu. Nometnēs tika organizētas skolas, izdoti laikraksti, grāmatas, dibinātas teātru kopas, orķestri, baleta trupas un kori. Notika mākslas izstādes, dziesmu svētki, koncerti, kā arī rīkotas dažādas sporta sacensības. Populāras bija visdažādāko arodu darbnīcas — šuvēju, kurpnieku, rotkaļu un citas. Liela uzmanība tika pievērsta nodarbībām, kuras uzturēja nacionālo pašapziņu, tika svinēti valstu dibināšanas dienas un nacionālie svētki.

 

Tālivaldis Kronbergs
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
http://www.draugiem.lv/izglitibai/news/?p=12506734

 

Lasīts 4534 reizes