Teksta izmērs
Pirmdiena, 06 Jūlijs 2015 23:26

Pieci galvenie ieguvumi, ko Latvijai sniegs ASV un ES brīvās tirdzniecības līgums.

Vērtēt šo ziņu
(0 balsis)

2015. gada 6.jūlijā


Eiropas Komisija turpina sarunas ar bloka lielāko tirdzniecības partneri ASV, lai vienotos par vērienīgu brīvās tirdzniecības līgumu jeb Transatlantisko tirdzniecības un investīciju partnerību (TTIP), no kā būtiski iegūs uzņēmēji un patērētāji gan ES, gan ASV. Jaunā partnerība veicinās ekonomikas izaugsmi abās Atlantijas okeāna pusēs.

Arī otrajā Pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju forumā, kas 10. jūlijā norisināsies Rīgā, šis būs viens no centrālajiem jautājumiem: kā Latvijas uzņēmumiem visefektīvāk izmantot priekšrocības, ko sniedz jau noslēgtais brīvās tirdzniecības līgums ar Kanādu un izstrādes stadijā esošais līgums ar ASV.

Ko no šīs partnerības iegūs Latvijas ekonomika? Stāsta Ārlietu ministrija un Amerikas Tirdzniecības palātas Latvijā prezidents Arnis Kākulis.

1. Palīdzēs Latvijas uzņēmumiem eksportēt uz ASV un piesaistīs investīcijas
Līgums palielinās tirdzniecību starp Latviju un ASV un palīdzēs piesaistīt tiešās ārvalstu investīcijas. Latvija kļūtu vēl pievilcīgāka investoriem, kuri meklē vietas ar prognozējumu uzņēmējdarbības vidi, pievilcīgām darbaspēka izmaksām, labu infrastruktūru un sakārtotu loģistiku.

Arī eksports no Latvijas uz ASV kļūs krietni vienkāršāks. Piemēram, šis līgums novērsīs divkāršo kontroli, testēšanu vai atšķirīgas tehniskās prasības, saglabājot augstu kvalitāti. Īpaši tas attieksies uz Latvijā ražotiem koksnes izstrādājumiem, elektroniskajām un medicīnas ierīcēm u.tml.

2. Latvijas uzņēmumi gūs labumu no muitas nodokļu atcelšanas
Latvijas pārtikas ražošanas, tekstilrūpniecības, IT, farmācijas nozares un citi uzņēmumi, kuriem darbības nodrošināšanai nepieciešamas ASV preces un pakalpojumi, gūs labumu no tarifu un ne-tarifu barjeru atcelšanas vai pazemināšanas. Lai gan šobrīd importa tarifi starp ES un ASV nav augsti, to pilnīga atcelšana ļaus būtiski paplašināt uzņēmējdarbību pārtikas rūpniecības, tekstilrūpniecības, mašīnbūves un citās ražošanas jomās.

3. Lielākie ieguvēji – mazie un vidējie uzņēmumi un piegāžu ķēžu dalībnieki
Mazie un vidējie uzņēmumi no ASV un ES līguma iegūs visvairāk – tas paplašinās to iespējas un radīs jaunas darba vietas. Pašlaik eksportam uz ASV pastāv šķēršļi, kurus TTIP palīdzēs novērst. Tas ir īpaši svarīgi Latvijai, jo 90% no eksporta uzņēmumu kopskaita ir mazie un vidējie uzņēmumi, kas nodrošina vairāk nekā pusi no kopējās eksporta vērtības uz ASV.

Ieguvēji būs arī piegāžu ķēžu dalībnieki – Latvijas uzņēmumi, kas uz ASV netieši eksportē izejvielas un komplektējošās detaļas, tās piegādājot Eiropas lielākajiem ražotājiem, kuri tālāk gatavo produkciju nogādā ASV.

4. Zemākas cenas, lielāka izvēle un augstāki standarti patērētājiem
Tirdzniecības līgums ļaus Latvijas patērētājiem saņemt plašāku preču un pakalpojumu klāstu un nodrošinās zemākas cenas visdažādākajos sektoros, jo samazināsies produktu testēšanas un sertifikācijas laiks un izmaksas. Uzņēmumi varēs vairāk pievērsties inovatīvu produktu izpētei un ražošanai, kā arī pazemināt preču cenas. Arī iepirkšanās internetā kļūs ērtāka.

ASV un ES sadarbība regulatorajā jomā veicinās augstus standartus patērētāju un vides aizsardzībā. Līgums palīdzēs harmonizēt dažādos standartus, atvieglojot procesus, vienlaikus gan ASV, gan ES paturēs tiesības uz atšķirīgu viedokli jomās, kur pušu uzskati ir dažādi. Līgums nemainīs Latvijas likumus, piemēram, attiecībā uz liellopu gaļu, kuru audzēšanā izmantoti hormoni, vai ģenētiski modificētiem organismiem.

5. Nostiprinās ASV un ES lomu pasaulē un mazinās ģeopolitiskos riskus
ES un ASV transatlantiskā partnerība varētu kļūt par platformu un paraugu, uz kuras bāzes tiek gatavoti jaunās paaudzes līgumi, kas nākotnē varētu tikt slēgti arī starp citām pasaules valstīm, piemēram, Indiju un Ķīnu.

TTIP būs milzīga stratēģiska ietekme uz ģeopolitiku un ekonomisko drošību. Ģeopolitikas risku mazināšanas kontekstā būtisks ir enerģētikas jautājums, jo ASV šobrīd eksportē energoresursus uz valstīm, ar kurām tai noslēgti brīvās tirdzniecības līgumi. Ja tiktu atcelti esošie sašķidrinātās gāzes un naftas eksporta ierobežojumi no ASV, tiktu būtiski stiprināta ES enerģētikas drošība un samazinātas energoresursu cenas.

Kopš sarunu uzsākšanas 2013. gada jūlija ir notikušas deviņas TTIP sarunu kārtas. Nākamā kārta notiks Briselē 13.–17. jūlijā. Sarunas paredzēts noslēgt ASV prezidenta Baraka Obamas pilnvaru laikā, proti, līdz 2017. gada 20. janvārim.

Otro Pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju forumu rīko Pasaules brīvo latviešu apvienība kopā ar Latvijas Republikas Ārlietu ministriju. Tāpat foruma plānošanā iesaistīta Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra, Latvijas Republikas Ekonomikas ministrija, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, Latvijas Institūts, Rīgas Ekonomikas augstskola un Amerikas Tirdzniecības palāta Latvijā. Pirmais Pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju forums notika 2013. gadā, pulcējot vairāk nekā 300 dalībnieku no 21 valsts.


Papildu informācija:
Tija Ezeriņa, sabiedrisko attiecību konsultante
2. Pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju forums
E-pasts: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., Mob.tālr.: 2971989

 

Lasīts 2844 reizes Pēdējo reizi rediģēts Pirmdiena, 06 Jūlijs 2015 23:28

Ziņas no Latvijas

  • 1
  • 2
  • 3

Latvijas pēdas pasaulē - vietas, kas ceļojot noteikti jāapmeklē

15-12-2017 Ziņas no Latvijas

Latvijas pēdas pasaulē - vietas, kas ceļojot noteikti jāapmeklē

Rīga, 2017.gada 15.decembrī Latvijas pēdas pasaulē - vietas, kas ceļojot noteikti jāapmeklē Publicists Otto Ozols reiz teica: “Latvieši ir visur!” Iespējams, tā patiešām ir, tāpēc, tuvojoties Latvijas valsts simtgadei, portāls “latviesi.com” sāk...

Lasīt vairāk

Latvijas valsts simtgades sporta spēles

17-11-2017 Ziņas no Latvijas

Latvijas valsts simtgades sporta spēles

Vēlamies Jūs informēt, ka 2018. gadā norisināsies Latvijas valsts simtgades sporta spēles, kuras atbalsta arī Ārlietu ministrija. Pasaules latviešu sporta spēles 2018. gadā notiks jau 55. reizi. Vasaras sporta spēļu atklāšana norisināsies Jelgavā 21. jūnijā,...

Lasīt vairāk

Dokumentālā filma "Eslingenas stāsti" būs redzama interneta televīzijā kanālā.

14-11-2017 Ziņas no Latvijas

Dokumentālā filma "Eslingenas stāsti" būs redzama interneta televīzijā kanālā.

Rīgā, 13.11.2017. Latvijas Televīzija piedāvās pirmizrādi - Kultūras raidījumu redakcijas veidoto dokumentālo filmu "Eslingenas stāsti" Latvijas 99.dzimšanas dienas priekšvakarā, 17. novembrī, Latvijas Televīzija saviem skatītājiem piedāvās pirmizrādi - LTV Kultūras raidījumu redakcijas...

Lasīt vairāk

Pasaules latviešu jauniešu ziemas seminārs no 2017. gada 26.decembra līdz 2018. gada 1. janvārim

06-11-2017 Ziņas no Latvijas

Pasaules latviešu jauniešu ziemas seminārs no 2017. gada 26.decembra līdz 2018. gada 1. janvārim

Vēlamies informēt, ka Nodibinājums 2x2 ar Ārlietu Ministrijas atbalstu rīko Pasaules latviešu jauniešu ziemas semināru no 2017. gada 26.decembra līdz 2018. gada 1. janvārim,  viesu namā “Rezidence Kurzeme”, Strazdē, Latvijā. Seminārs ir paredzēts 18-30...

Lasīt vairāk

Tapis iedvesmojošs Latvijas video sveiciens kaimiņiem simtgadē.

02-11-2017 Ziņas no Latvijas

Tapis iedvesmojošs Latvijas video sveiciens kaimiņiem simtgadē.

Pils iela 21, Rīga, LV-1050, tālr. +371 6750 3663 www.Latvia.eu, www.li.lv, info@li.lv Tapis iedvesmojošs Latvijas video sveiciens kaimiņiem simtgadē Rīga, 2017. gada 2. novembris – Trešdien, 08.11. plkst. 15:00 Latvijas valsts simtgades informācijas...

Lasīt vairāk

Latviešu ārstu un zobārstu apvienības (LĀZA) darbības pamatprincipi ceļā uz Latvijas 100 gadi.

26-10-2017 Ziņas no Latvijas

Latviešu ārstu un zobārstu apvienības (LĀZA) darbības pamatprincipi ceļā uz Latvijas 100 gadi.

12.10.2017. Latviešu ārstu un zobārstu apvienības (LĀZA) darbības pamatprincipi ceļā uz Latvijas 100 gadi. Latviešu ārstu un zobārstu apvienība ir nevalstiska organizācija, kas vieno pasaulē (arī Latvijā) dzīvojošos un strādājošos veselības aprūpes...

Lasīt vairāk

Labo darbu nedēļa 2017

31-08-2017 Ziņas no Latvijas

Labo darbu nedēļa 2017

“Labo darbu nedēļa 2017” no 16. Līdz 22. oktobrim Kas ir Labo darbu nedēļa? Labdarības organizācija Palīdzēsim.lv jau devīto gadu rīko akciju “Labo darbu nedēļa” – nedēļu, kad īpaši aktīvi darām labus darbus...

Lasīt vairāk

2017.gada septembrī 52 valstis, tostarp – Latvija, uzsāks automātisku informācijas apmaiņu par nerezidentu finanšu kontiem.

03-08-2017 Ziņas no Latvijas

2017.gada septembrī 52 valstis, tostarp – Latvija, uzsāks automātisku informācijas apmaiņu par nerezidentu finanšu kontiem.

Rīgā, 03.08.2017. Informācijas apmaiņu ar nerezidentu finanšu kontiem paredz Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas izstrādātais Globālais ziņošanas standarts.   2017.gada septembrī 52 valstis, tostarp – Latvija, uzsāks automātisku informācijas apmaiņu par nerezidentu finanšu...

Lasīt vairāk

Kursi diasporas latviešu skolu skolotājiem

28-07-2017 Ziņas no Latvijas

Kursi diasporas latviešu skolu skolotājiem

Ir aizvadīts lielākais diasporas latviešu skolu gada pasākums – Latviešu valodas aģentūras (LVA) organizētie profesionālās pilnveides kursi, kas notika šī gada 25.–27. jūlijā. LVA diasporas skolotāju kursi šogad kopā pulcēja...

Lasīt vairāk
Prev Next Lapa:

Jaunākie sludinājumi