Teksta izmērs
Piektdiena, 07 Marts 2014 00:00

Veiksmīgie sadarbības piemēri ar tautiešiem ārzemēs iedvesmo Latvijas pašvaldības veidot nākamos projektus

Vērtēt šo ziņu
(0 balsis)
07.03.2014

5. martā Ārlietu ministrijā seminārā „Latvijas pašvaldību sadarbība ar tautiešiem ārzemēs. Veiksmes stāsti un izaicinājumi” pašvaldību pārstāvji iepazīstināja klātesošos ar savu pieredzi sadarbības un komunikācijas veidošanā ar Latvijas diasporu. Latvijas pētnieku grupa pašvaldību pārstāvjus aicināja sadarboties pētījumā, kas pašvaldībām sniegtu praktisku informāciju sadarbības stiprināšanai, tostarp atgriešanās dzimtenē veicināšanai.

Ārlietu ministrijas parlamentārais sekretārs Viktors Makarovs uzsvēra pašvaldību lomu un nozīmi sadarbībā ar diasporu, akcentējot, ka ciešāka saikne tautiešiem veidojas tieši ar savu novadu vai pilsētu. V. Makarovs iezīmēja Ārlietu ministrijas darba grupas diasporas jautājumos lomu, lai stiprinātu sadarbību ar tautiešiem ārzemēs. Darba grupas uzdevums ir koordinēt Latvijas institūciju un diasporas organizāciju sadarbību, kā arī šajā gadā izstrādāt pārresoru politikas dokumentu, definējot mērķus, rīcības virzienus, pasākumus un apzinot nepieciešamo finansējumu diasporas atbalstam. Tāpēc seminārā iegūtā informācija būs noderīga tālākas kopējas sadarbības stiprināšanā.

Ārlietu ministrijas speciālo uzdevumu vēstnieks diasporas jautājumos Rolands Lappuķe seminārā iepazīstināja ar darba grupas darbību.  Vēstnieks Lappuķe informēja par politikas dokumenta rīcības virzieniem: veicināt diasporas politisko un pilsonisko līdzdalību, saglabāt diasporas saikni ar Latviju, kā arī latvisko identitāti, stiprināt sadarbību ar tautiešiem ārzemēs ekonomikā, zinātnē, izglītībā, kultūrā, kā arī atbalstīt tos diasporas pārstāvjus, kas vēlas atgriezties Latvijā.

Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis Andris Jaunsleinis novēlēja turpmāk - vairāk sadarbības veiksmes stāstus un mācīties vienam no otra pieredzes, kā arī aicināja sadarboties, kas dotu labāku sasniegumu, nekā pašvaldībām darbojoties atsevišķi.

Savukārt Kultūras ministrijas parlamentārais sekretārs Rihards Kols uzsvēra, ka šis seminārs ir būtisks Latvijas diasporai, paverot jaunu sadarbības dimensiju ar dzimteni, tādejādi veicinot diasporas atbalsta stiprināšanu.  

Izklāstot pieredzi kultūras, ekonomikas, sociālajā un citās jomās, semināra dalībnieki vairākkārt uzsvēra tieši emocionālās saiknes nozīmi starp Latviju un tautiešiem ārzemēs.

Vispasaules cēsnieku dienu organizatori kopā ar sadarbības partneri Cēsu novada pašvaldību sniedza ieskatu par šī gada jūlijā plānoto pasākumu. Mērķis ir apzināt cēsniekus un Cēsu pilsētas draugus pasaulē. Kopā veidot pastāvīgu savstarpējo saikni, kopīgi sadarboties projektos starp Cēsu iedzīvotājiem un cēsniekiem pasaulē, popularizēt Cēsu novadu kā piemērotu vietu dzīvošanai, ģimenes veidošanai, savas uzņēmējdarbības attīstībai, rosināt cēsniekus, kā arī Cēsu draugus pasaulē atgriezties Cēsīs. Lai stiprinātu saikni ar diasporu, pašvaldības pārstāvji plāno viesoties Lielbritānijā un citās valstīs, lai tiktos ar tautiešiem.

Seminārā Rēzeknes novada pašvaldība informēja par sadarbības pieredzi ar citām ES valstu pašvaldībām, tostarp ar tām, kurās strādā bijušie novada iedzīvotāji. Šī sadarbība ir ļāvusi piesaistīt ES programmu finansējumu projektiem jauniešiem. Tāpat Rēzeknes novadam ir sadarbība ar Amerikas Latviešu apvienību, realizējot  izglītības programmu “Sveika, Latvija!”, kas dod iespēju Amerikas, Austrālijas un Kanādas  latviešu izcelsmes bērniem apmeklēt Latviju, kā arī saglabāt latvisko identitāti.

Dundagas novada dome informēja, ka pašvaldības veidotais Dundagas novada iedzīvotāju reģistrs - datu bāze sniedz iespēju informēt tautiešus gan par brīvajām darba vietām, gan mājokļa pieejamību novadā, kas atgriežoties dzimtenē ir būtiski jautājumi.

Savukārt Rūjienas novada pašvaldība cenšas veicināt labvēlīgus apstākļus, lai iedzīvotājiem un emigrējušiem tautiešiem, kas atgriezušies novadā, būtu iespēja iesaistīties uzņēmējdarbībā.

Seminārā Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) pārstāve aicināja pašvaldības iesaistīties uzsāktajā projektā NVA mājaslapā - pie informācijas par NVA filiālēm ievietot informāciju arī par konkrētām pašvaldībām, kas aktivizētu pašvaldību lomu komunikācijā par atgriešanos, darba iespējām.

Sabiedrības integrācijas fonds iepazīstināja ar nupat izsludināto projektu konkursu par vasaras nometņu organizēšanu Latvijas un diasporas bērniem. Pēc Ārlietu ministrijas un Latvijas Pašvaldību savienības ierosinājuma šogad pirmo reizi konkursa nolikumā finansējuma saņēmējiem - nevalstiskajām organizācijām - sadarbības partneri būs Latvijas pašvaldības. Pašvaldību loma projektu īstenošanā var būt nozīmīga, apzinot un aicinot uz nometnēm bērnus, kuri kopā ar ģimenēm aizbraukuši no valsts, stāstot par novada attīstību un iespējām sadarboties ar saviem tautiešiem, kā arī aicinot viņus atgriezties.

Seminārā pētnieki - profesors Mihails Hazans un dr. Inta Mieriņa - informēja par projektu „Latvijas emigrantu kopienas: nacionālā identitāte, transnacionālās attiecības un diasporas politika”. Viens no būtiskiem pētījuma mērķiem ir iegūt praktiski pielietojamu informāciju saiknes, kā arī sadarbības stiprināšanai starp aizbraukušajiem tautiešiem un Latvijas institūcijām, organizācijām, iedzīvotājiem, uzņēmumiem, kā arī reemigrācijas politikas realizēšanai.

Projekta ietvaros 11 pētnieku grupa plāno izpētīt, kā dzīvo un strādā tautieši ārzemēs, kā viņi saglabā saikni ar dzimteni, kādus informācijas kanālus viņi izmanto, cik aktīva ir tīklošanās mītnes zemēs, kas palīdz vai apgrūtina reemigrantu iekļaušanos sabiedrībā, kā arī darba tirgū, kāda informācija un atbalsts būtu nepieciešama tiem, kuri vēlas atgriezties, kā arī citus pētījuma jautājumus.

Pētnieki piedāvāja konkrētus sadarbības piemērus, tostarp iespēju pašvaldībām iegūt datus par izbraukušajiem no sava novada, ar citām pašvaldībām salīdzināmus datus, kas ļautu izvērtēt iespējas mazināt emigrāciju, informāciju veiksmīgākai komunikācijas uzturēšanai un plānošanai ar izbraukušajiem tautiešiem.

Plašāka informācija par pētījumu pieejama šeit.  

Semināru, kas notika Ārlietu ministrijas vadītās darba grupa diasporas jautājumos ietvaros, organizēja Ārlietu ministrija, Latvijas Pašvaldību savienība un Kultūras ministrija.

Pasākumā piedalījās 75 dalībnieki - gan Latvijas pašvaldību amatpersonas, gan speciālisti, ministriju un nevalstisko organizāciju pārstāvji.

 

Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
 
Seko līdzi Ārlietu ministrijai:                  

 

 

Lasīts 3347 reizes Pēdējo reizi rediģēts Piektdiena, 28 Marts 2014 14:41

Ziņas no Latvijas

  • 1
  • 2
  • 3

Statistiskie tautieši – tapis unikāls Latvijas iedzīvotāju portrets 100 cilvēkstāstos

08-11-2018 Ziņas no Latvijas

Statistiskie tautieši – tapis unikāls Latvijas iedzīvotāju portrets 100 cilvēkstāstos

08.11.2018. Latvijas Radio un sabiedrisko mediju portāls LSM.LV ir radījuši unikālu projektu “Statistiskie tautieši”, kurā tiek multimediāli iedzīvināts dokumentāls 100 Latvijas iedzīvotāju portrets. Tie ir 100 Latvijas Radio Ziņu dienesta veidoti...

Lasīt vairāk

Vēstule no "Latvieši pasaulē"

06-11-2018 Ziņas no Latvijas

Vēstule no "Latvieši pasaulē"

g. novembrī  Mīļie draugi un atbalstītāji, Šis ir bijis muzejam fantastisks gads. Ar mūsu trijām izstādēm, grāmatu, un filmu esam godam svinējuši Latvijas simtgadi – pie tam, viss tas ir paveikts ar...

Lasīt vairāk

Aicinājums Pasaules Latviešiem skatīties TEDx Riga 2018

01-11-2018 Ziņas no Latvijas

Aicinājums Pasaules Latviešiem skatīties TEDx Riga 2018

Sveiciens no TEDx Riga 2018 komandas,  Gribējam informēt jūs un plašāko latviešu kopienu dažādās pasaules malās par iepēju skatīties rīt, 2.novembrī bezmaksas tiešraidē sekot TEDx Riga 2018 ideju forumam 2018.tedxriga.com   vai FB livestream #TEDxRiga.  Te plašāks...

Lasīt vairāk

Aicina “dot ziņu” emigrējušos konsultācijām par atgriešanos Latvijā

27-09-2018 Ziņas no Latvijas

Aicina “dot ziņu” emigrējušos konsultācijām par atgriešanos Latvijā

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) īsteno pilotprojektu „Reģionālās remigrācijas koordinators”, kura ietvaros tiek īstenoti atbalsta pasākumi ārvalstīs dzīvojošajiem, kuri apsver iespēju atgriezties Latvijā. Šobrīd ir izveidots piecu reģionālo remigrācijas koordinatoru...

Lasīt vairāk

VID izveido īpašu konsultāciju tālruni un e-pasta adresi ārzemēs dzīvojošajiem latviešiem.

31-08-2018 Ziņas no Latvijas

VID izveido īpašu konsultāciju tālruni un e-pasta adresi ārzemēs dzīvojošajiem latviešiem.

Rīgā, 31.08.2018. VID izveido īpašu konsultāciju tālruni un e-pasta adresi ārzemēs dzīvojošajiem latviešiem Lai informācija par nodokļu jautājumiem būtu pieejamāka ārzemēs dzīvojošajiem latviešiem, Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir izveidojis atsevišķu e-pasta adresi...

Lasīt vairāk

Par reģionālajiem reemigrācijas koordinatoriem.

08-08-2018 Ziņas no Latvijas

Par reģionālajiem reemigrācijas koordinatoriem.

2018.gadā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) izveidojusi piecu reģionālo remigrācijas koordinatoru tīklu. Reģionālo koordinatoru galvenais uzdevums ir uzrunāt potenciālos remigrantus un noskaidrot to vajadzības, sagatavot atbilstošus piedāvājumus par...

Lasīt vairāk

Diasporas skolotāju tikšanās svētki - Diasporas skolotāju kursi 2018

19-07-2018 Ziņas no Latvijas

Diasporas skolotāju tikšanās svētki - Diasporas skolotāju kursi 2018

Piecdesmit septiņi diasporas skolu skolotāji šī gada 10.–12. jūlijā tikās Latviešu valodas aģentūras (LVA) organizētajos profesionālās pilnveides kursos Salacgrīvā, kur trīs dienu garumā atpūtas kompleksā „Kapteiņu osta” baudīja intensīvu mācību...

Lasīt vairāk

Darba devēji gatavojas sarunām ar aizbraucējiem par atgriešanos Latvijā

19-07-2018 Ziņas no Latvijas

Darba devēji gatavojas sarunām ar aizbraucējiem par atgriešanos Latvijā

18.07.2018           18. jūlijā, mobilo sakaru operatora “Tele2” aizsāktās sociālās kustības “Latvija strādā” esošie un potenciālie partneri – dažādu nozaru un lielumu darba devēji – dalījās ar savu pieredzi emigrantu piesaistei...

Lasīt vairāk

Latvijas finansējumu saņēmušas 56 latviešu skolas pasaulē

17-07-2018 Ziņas no Latvijas

Latvijas finansējumu saņēmušas 56 latviešu skolas pasaulē

Diasporas latviešu skolām 2018. gadā pieejamais finansiālais atbalsts, ko nodrošina Latviešu valodas aģentūra (Izglītības un zinātnes ministrijas budžeta programma “Valsts valodas politika un pārvalde”), ir 108 400 EUR, divas reizes...

Lasīt vairāk
Prev Next Lapa: