Teksta izmērs
Piektdiena, 07 Marts 2014 00:00

Veiksmīgie sadarbības piemēri ar tautiešiem ārzemēs iedvesmo Latvijas pašvaldības veidot nākamos projektus

Vērtēt šo ziņu
(0 balsis)
07.03.2014

5. martā Ārlietu ministrijā seminārā „Latvijas pašvaldību sadarbība ar tautiešiem ārzemēs. Veiksmes stāsti un izaicinājumi” pašvaldību pārstāvji iepazīstināja klātesošos ar savu pieredzi sadarbības un komunikācijas veidošanā ar Latvijas diasporu. Latvijas pētnieku grupa pašvaldību pārstāvjus aicināja sadarboties pētījumā, kas pašvaldībām sniegtu praktisku informāciju sadarbības stiprināšanai, tostarp atgriešanās dzimtenē veicināšanai.

Ārlietu ministrijas parlamentārais sekretārs Viktors Makarovs uzsvēra pašvaldību lomu un nozīmi sadarbībā ar diasporu, akcentējot, ka ciešāka saikne tautiešiem veidojas tieši ar savu novadu vai pilsētu. V. Makarovs iezīmēja Ārlietu ministrijas darba grupas diasporas jautājumos lomu, lai stiprinātu sadarbību ar tautiešiem ārzemēs. Darba grupas uzdevums ir koordinēt Latvijas institūciju un diasporas organizāciju sadarbību, kā arī šajā gadā izstrādāt pārresoru politikas dokumentu, definējot mērķus, rīcības virzienus, pasākumus un apzinot nepieciešamo finansējumu diasporas atbalstam. Tāpēc seminārā iegūtā informācija būs noderīga tālākas kopējas sadarbības stiprināšanā.

Ārlietu ministrijas speciālo uzdevumu vēstnieks diasporas jautājumos Rolands Lappuķe seminārā iepazīstināja ar darba grupas darbību.  Vēstnieks Lappuķe informēja par politikas dokumenta rīcības virzieniem: veicināt diasporas politisko un pilsonisko līdzdalību, saglabāt diasporas saikni ar Latviju, kā arī latvisko identitāti, stiprināt sadarbību ar tautiešiem ārzemēs ekonomikā, zinātnē, izglītībā, kultūrā, kā arī atbalstīt tos diasporas pārstāvjus, kas vēlas atgriezties Latvijā.

Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis Andris Jaunsleinis novēlēja turpmāk - vairāk sadarbības veiksmes stāstus un mācīties vienam no otra pieredzes, kā arī aicināja sadarboties, kas dotu labāku sasniegumu, nekā pašvaldībām darbojoties atsevišķi.

Savukārt Kultūras ministrijas parlamentārais sekretārs Rihards Kols uzsvēra, ka šis seminārs ir būtisks Latvijas diasporai, paverot jaunu sadarbības dimensiju ar dzimteni, tādejādi veicinot diasporas atbalsta stiprināšanu.  

Izklāstot pieredzi kultūras, ekonomikas, sociālajā un citās jomās, semināra dalībnieki vairākkārt uzsvēra tieši emocionālās saiknes nozīmi starp Latviju un tautiešiem ārzemēs.

Vispasaules cēsnieku dienu organizatori kopā ar sadarbības partneri Cēsu novada pašvaldību sniedza ieskatu par šī gada jūlijā plānoto pasākumu. Mērķis ir apzināt cēsniekus un Cēsu pilsētas draugus pasaulē. Kopā veidot pastāvīgu savstarpējo saikni, kopīgi sadarboties projektos starp Cēsu iedzīvotājiem un cēsniekiem pasaulē, popularizēt Cēsu novadu kā piemērotu vietu dzīvošanai, ģimenes veidošanai, savas uzņēmējdarbības attīstībai, rosināt cēsniekus, kā arī Cēsu draugus pasaulē atgriezties Cēsīs. Lai stiprinātu saikni ar diasporu, pašvaldības pārstāvji plāno viesoties Lielbritānijā un citās valstīs, lai tiktos ar tautiešiem.

Seminārā Rēzeknes novada pašvaldība informēja par sadarbības pieredzi ar citām ES valstu pašvaldībām, tostarp ar tām, kurās strādā bijušie novada iedzīvotāji. Šī sadarbība ir ļāvusi piesaistīt ES programmu finansējumu projektiem jauniešiem. Tāpat Rēzeknes novadam ir sadarbība ar Amerikas Latviešu apvienību, realizējot  izglītības programmu “Sveika, Latvija!”, kas dod iespēju Amerikas, Austrālijas un Kanādas  latviešu izcelsmes bērniem apmeklēt Latviju, kā arī saglabāt latvisko identitāti.

Dundagas novada dome informēja, ka pašvaldības veidotais Dundagas novada iedzīvotāju reģistrs - datu bāze sniedz iespēju informēt tautiešus gan par brīvajām darba vietām, gan mājokļa pieejamību novadā, kas atgriežoties dzimtenē ir būtiski jautājumi.

Savukārt Rūjienas novada pašvaldība cenšas veicināt labvēlīgus apstākļus, lai iedzīvotājiem un emigrējušiem tautiešiem, kas atgriezušies novadā, būtu iespēja iesaistīties uzņēmējdarbībā.

Seminārā Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) pārstāve aicināja pašvaldības iesaistīties uzsāktajā projektā NVA mājaslapā - pie informācijas par NVA filiālēm ievietot informāciju arī par konkrētām pašvaldībām, kas aktivizētu pašvaldību lomu komunikācijā par atgriešanos, darba iespējām.

Sabiedrības integrācijas fonds iepazīstināja ar nupat izsludināto projektu konkursu par vasaras nometņu organizēšanu Latvijas un diasporas bērniem. Pēc Ārlietu ministrijas un Latvijas Pašvaldību savienības ierosinājuma šogad pirmo reizi konkursa nolikumā finansējuma saņēmējiem - nevalstiskajām organizācijām - sadarbības partneri būs Latvijas pašvaldības. Pašvaldību loma projektu īstenošanā var būt nozīmīga, apzinot un aicinot uz nometnēm bērnus, kuri kopā ar ģimenēm aizbraukuši no valsts, stāstot par novada attīstību un iespējām sadarboties ar saviem tautiešiem, kā arī aicinot viņus atgriezties.

Seminārā pētnieki - profesors Mihails Hazans un dr. Inta Mieriņa - informēja par projektu „Latvijas emigrantu kopienas: nacionālā identitāte, transnacionālās attiecības un diasporas politika”. Viens no būtiskiem pētījuma mērķiem ir iegūt praktiski pielietojamu informāciju saiknes, kā arī sadarbības stiprināšanai starp aizbraukušajiem tautiešiem un Latvijas institūcijām, organizācijām, iedzīvotājiem, uzņēmumiem, kā arī reemigrācijas politikas realizēšanai.

Projekta ietvaros 11 pētnieku grupa plāno izpētīt, kā dzīvo un strādā tautieši ārzemēs, kā viņi saglabā saikni ar dzimteni, kādus informācijas kanālus viņi izmanto, cik aktīva ir tīklošanās mītnes zemēs, kas palīdz vai apgrūtina reemigrantu iekļaušanos sabiedrībā, kā arī darba tirgū, kāda informācija un atbalsts būtu nepieciešama tiem, kuri vēlas atgriezties, kā arī citus pētījuma jautājumus.

Pētnieki piedāvāja konkrētus sadarbības piemērus, tostarp iespēju pašvaldībām iegūt datus par izbraukušajiem no sava novada, ar citām pašvaldībām salīdzināmus datus, kas ļautu izvērtēt iespējas mazināt emigrāciju, informāciju veiksmīgākai komunikācijas uzturēšanai un plānošanai ar izbraukušajiem tautiešiem.

Plašāka informācija par pētījumu pieejama šeit.  

Semināru, kas notika Ārlietu ministrijas vadītās darba grupa diasporas jautājumos ietvaros, organizēja Ārlietu ministrija, Latvijas Pašvaldību savienība un Kultūras ministrija.

Pasākumā piedalījās 75 dalībnieki - gan Latvijas pašvaldību amatpersonas, gan speciālisti, ministriju un nevalstisko organizāciju pārstāvji.

 

Mājaslapa: www.mfa.gov.lv
 
Seko līdzi Ārlietu ministrijai:                  

 

 

Lasīts 2325 reizes Pēdējo reizi rediģēts Piektdiena, 28 Marts 2014 14:41

Ziņas no Latvijas

  • 1
  • 2
  • 3

Latvijas pēdas pasaulē - vietas, kas ceļojot noteikti jāapmeklē

15-12-2017 Ziņas no Latvijas

Latvijas pēdas pasaulē - vietas, kas ceļojot noteikti jāapmeklē

Rīga, 2017.gada 15.decembrī Latvijas pēdas pasaulē - vietas, kas ceļojot noteikti jāapmeklē Publicists Otto Ozols reiz teica: “Latvieši ir visur!” Iespējams, tā patiešām ir, tāpēc, tuvojoties Latvijas valsts simtgadei, portāls “latviesi.com” sāk...

Lasīt vairāk

Latvijas valsts simtgades sporta spēles

17-11-2017 Ziņas no Latvijas

Latvijas valsts simtgades sporta spēles

Vēlamies Jūs informēt, ka 2018. gadā norisināsies Latvijas valsts simtgades sporta spēles, kuras atbalsta arī Ārlietu ministrija. Pasaules latviešu sporta spēles 2018. gadā notiks jau 55. reizi. Vasaras sporta spēļu atklāšana norisināsies Jelgavā 21. jūnijā,...

Lasīt vairāk

Dokumentālā filma "Eslingenas stāsti" būs redzama interneta televīzijā kanālā.

14-11-2017 Ziņas no Latvijas

Dokumentālā filma "Eslingenas stāsti" būs redzama interneta televīzijā kanālā.

Rīgā, 13.11.2017. Latvijas Televīzija piedāvās pirmizrādi - Kultūras raidījumu redakcijas veidoto dokumentālo filmu "Eslingenas stāsti" Latvijas 99.dzimšanas dienas priekšvakarā, 17. novembrī, Latvijas Televīzija saviem skatītājiem piedāvās pirmizrādi - LTV Kultūras raidījumu redakcijas...

Lasīt vairāk

Pasaules latviešu jauniešu ziemas seminārs no 2017. gada 26.decembra līdz 2018. gada 1. janvārim

06-11-2017 Ziņas no Latvijas

Pasaules latviešu jauniešu ziemas seminārs no 2017. gada 26.decembra līdz 2018. gada 1. janvārim

Vēlamies informēt, ka Nodibinājums 2x2 ar Ārlietu Ministrijas atbalstu rīko Pasaules latviešu jauniešu ziemas semināru no 2017. gada 26.decembra līdz 2018. gada 1. janvārim,  viesu namā “Rezidence Kurzeme”, Strazdē, Latvijā. Seminārs ir paredzēts 18-30...

Lasīt vairāk

Tapis iedvesmojošs Latvijas video sveiciens kaimiņiem simtgadē.

02-11-2017 Ziņas no Latvijas

Tapis iedvesmojošs Latvijas video sveiciens kaimiņiem simtgadē.

Pils iela 21, Rīga, LV-1050, tālr. +371 6750 3663 www.Latvia.eu, www.li.lv, info@li.lv Tapis iedvesmojošs Latvijas video sveiciens kaimiņiem simtgadē Rīga, 2017. gada 2. novembris – Trešdien, 08.11. plkst. 15:00 Latvijas valsts simtgades informācijas...

Lasīt vairāk

Latviešu ārstu un zobārstu apvienības (LĀZA) darbības pamatprincipi ceļā uz Latvijas 100 gadi.

26-10-2017 Ziņas no Latvijas

Latviešu ārstu un zobārstu apvienības (LĀZA) darbības pamatprincipi ceļā uz Latvijas 100 gadi.

12.10.2017. Latviešu ārstu un zobārstu apvienības (LĀZA) darbības pamatprincipi ceļā uz Latvijas 100 gadi. Latviešu ārstu un zobārstu apvienība ir nevalstiska organizācija, kas vieno pasaulē (arī Latvijā) dzīvojošos un strādājošos veselības aprūpes...

Lasīt vairāk

Labo darbu nedēļa 2017

31-08-2017 Ziņas no Latvijas

Labo darbu nedēļa 2017

“Labo darbu nedēļa 2017” no 16. Līdz 22. oktobrim Kas ir Labo darbu nedēļa? Labdarības organizācija Palīdzēsim.lv jau devīto gadu rīko akciju “Labo darbu nedēļa” – nedēļu, kad īpaši aktīvi darām labus darbus...

Lasīt vairāk

2017.gada septembrī 52 valstis, tostarp – Latvija, uzsāks automātisku informācijas apmaiņu par nerezidentu finanšu kontiem.

03-08-2017 Ziņas no Latvijas

2017.gada septembrī 52 valstis, tostarp – Latvija, uzsāks automātisku informācijas apmaiņu par nerezidentu finanšu kontiem.

Rīgā, 03.08.2017. Informācijas apmaiņu ar nerezidentu finanšu kontiem paredz Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas izstrādātais Globālais ziņošanas standarts.   2017.gada septembrī 52 valstis, tostarp – Latvija, uzsāks automātisku informācijas apmaiņu par nerezidentu finanšu...

Lasīt vairāk

Kursi diasporas latviešu skolu skolotājiem

28-07-2017 Ziņas no Latvijas

Kursi diasporas latviešu skolu skolotājiem

Ir aizvadīts lielākais diasporas latviešu skolu gada pasākums – Latviešu valodas aģentūras (LVA) organizētie profesionālās pilnveides kursi, kas notika šī gada 25.–27. jūlijā. LVA diasporas skolotāju kursi šogad kopā pulcēja...

Lasīt vairāk
Prev Next Lapa:

Jaunākie sludinājumi