Glabāsim Lieldienu saulīti sirdīs,

Glabāsim Lieldienu prieku arvien

Lai pazūd tumsa, kas dvēseles tirdī,

Lai Lieldienu saule atspīd arvien!

2018.gada 31.martā Ņūdžersijas Latviešu biedrība Priedainē organizēja Lieldienu pasākumu “Lieldienu lustes Priedaines mežiņā”. Pasākuma programma bija tik raiba, cik raibas mēdz būt Lieldienu olas. Jau ierodoties, katram svētku dalībniekam bija jānomazgā seja avota ūdenī – skaistumam, jāapēd dzērvenes – veselībai un sarkans dzīpariņš jāiesien zaros, lai pazustu visas bēdas un likstas. Ikviens, kam bija interese, varēja uztaisīt atmiņu foto no pasākuma, “ielienot” krāsainajā Lieldienu foto rāmī! Biedrības priekšnieks Jānis Students Priedaines nama lielajā zālē sagaidīja viesus, spēlējot latviešu dziesmas uz akordeona. Turpat zālē katram bija iespēja krāsot Lieldienu olas gan ar krāsām, gan ar dabīgiem materiāliem. Maziem un lieliem bija iespēja izpildīt kādu vieglāku vai grūtāku Lieldienu uzdevumu un uztaisīt savu Lieldienu zaķa masku. Visa pasākuma laikā darbojās Lieldienu tirdziņš, kurā šogad varēja nopirkt pīrādziņus, piparkūkas, popkornu, rokdarbus, prievītes, kaklasaites, latviskus suvenīrus, Latvijas karogus un pat dzintarus. Visiem svētku dalībniekiem bija pieejami dažādi gardumi un atspirdzinājumi.

Svinīgo Lieldienu atklāšanas godu uzņēmās pelēkais Lieldienu zaķis no Latvijas. Iesākumā zaķis izstāstīja kādas ir Lieldienu svinēšanas tradīcijas un leģendu par to, kāpēc tieši zaķis Lieldienās iepriecina cilvēkus un dāvina Lieldienu olas. Pasākums turpinājās ar īpašu pārsteigumu –  mini izrādi “Zaķīšu pirtiņa” operdziedātājas Solvitas Moss pavadījumā. Kopā uz skatuves bija septiņi aktieri – Lieldienu zaķu ģimene – tētis, mamma un trīs zaķēni, suns un kaķis. Mazie zaķēni izrādei tika uzrunāti neilgi pirms pašas uzstāšanās un drosmīgi veica uzticētos pienākumus. Skatuves noformējums bija atbilstošs izrādes tematikai un pat Mēnestiņš – čigāniņš aiz eglēm parādījās tieši īstajā laikā! Īsā izrāde sajūsmināja skatītājus, un tai  tika veltīti  skaļi aplausi!

Pēc izrādes sekoja ļaušanās lustīgām aktivitātēm, spēlēm un rotaļām. Vispirms visi savstarpēji iepazinās. Tā kā Priedainē saulīte “pa zemes virsu ripoja, tad saulītei tika veltītas vairākas rotaļas – “Saulītes ķeršana” un “Gulēja saulīte”. Rotaļām sekoja lielā Lieldienu stafete starp divām zaķu komandām. Vienu komandu vadīja baltais Priedaines zaķis, otru rozā zaķis no Latvijas. Kamēr komandas nesa Lieldienu olas ar koka karoti, tikmēr skatītāji juta līdzi. Uzzinājuši, ka pasaulē lielākās olas ir strausiem, bet mazākās kolibri, vienam no uzdevumiem tika izmantoti zirņi, kas bija gandrīz kolibri oliņu lielumā, un kuri bija izbērti uz sedziņām un ar knaģiem bija jāsaliek traukā. Nebija viegls uzdevums, bet tika godam izpildīts. Noslēdzošais stafetes uzdevums bija kopīgi pūst īpaši piemeklētus balonus un piepildīt ar tiem zaķa ausis. Protams, ka beigās uzvarēja draudzība un prieks par kopā būšanu! Kas gan būtu svētki bez Lieldienu tautasdziesmām? Tautasdziesmu ātrlasīšana un daiļlasīšana izpelnījās skatītāju aplausus.

Pēc šīm un vēl citām spēlēm sekoja Lieldienu viktorīna, gardās zupas ēšana un visu gaidītā loterija. Viktorīnā uzzinājām to, kā var zināt, kurā datumā svinēsim Lieldienas, kādas interesantas tradīcijas piekopa senie latvieši, cik daudz šokolādes zaķīšu pasaulē ik gadu tiek saražoti, cik daudz želejkonfekšu ik gadu Lieldienās notiesā amerikāņi, cik ilgi vista dēj olu un citus faktus. Viktorīnas ietvaros bija iespēja iegūt arī balviņas par pareizām atbildēm un attapību pildot atjautības uzdevumus. Noslēgumā lasījām ticējumus  un noskaidrojām, kas vēl Lieldienās jādara, lai būtu labs gads. Daži no ticējumiem: “Ja Lieldienu rītā nomazgājas strautiņā, kas tek pret rītiem, tad visu gadu paliek jautrs un mundrs kā strautiņš”, “Kurš Lieldienās pirmais laukā iziet, tam tajā gadā laime gaidāma”, “Ja Lieldienās kārtīgi izšūpojas, tad visu gadu nenāks miegs un vasarā nekodīs odi.”. Lieldienas Priedainē nav iedomājamas bez loterijas. Šogad loterijā bija mazāki un pavisam lieli Lieldienu zaķi, dažādas rotaļlietas un spēļu komplekti, suvenīri ar latvisku stilistiku, kā arī biļetes uz “Jāņiem Priedainē 2018”. Kamēr tika sveikti visi laimīgo ložu īpašnieki, biedrības pārstāvji steidza ziņot, ka visi tie, kuriem šogad nepaveicās lielajā loterijā, saņems mazas dāvaniņas! Un beigās visi bija priecīgi!

Visas aktivitātes aizritējušas, izņemot vienu – Lieldienu olu meklēšana! To daudzi nepacietīgi gaidīja un visbeidzot tai tika dots starts. Zaķi olas bija paslēpuši Priedaines pagalmā, puķudobēs, mežiņā, rotaļu laukumā, estrādes teritorijā, uz un ap šūpolēm un citur. Olas bija paslēptas tik daudz, ka tukšā nepalika neviens. Kāds vēl paguva izšūpoties, kāds baudīja silto pavasara saulīti un, dodoties mājup, atsveicinājās ar laba vēlējumiem un paldies vārdiem!

Visas pasākuma organizatoru komandas vārdā, vēlamies teikt lielu Paldies visiem, kas palīdzēja organizēt šo notikumu. Šādu svētku organizēšana prasa daudz brīvprātīgā darba un daudz laika. Lielu paldies pelnījuši Ņūdžersijas Latviešu biedrības aktīvisti – Anita Cirīte, Valda Rainey, Ingrīda Valdmanis, Jolanta Mockus, Jānis Students un visa biedrības valde. Paldies Solvitai Moss un izrādes aktieriem! Paldies Jānim Grigalinovičam-Lejam par tehnisko palīdzību. Paldies Ilzei un Mārim Sermoliņiem par gardo svētku zupu!  Paldies visiem, kas palīdzēja pirms un pēc pasākuma.

Īpašs paldies visiem svētku dalībniekiem par to, ka atradāt laiku un atbalstījāt organizatoru ieguldīto darbu ar savu klātbūtni un aktivitāti!

Kopā Lieldienu lustēs pulcējās vairāk kā piecdesmit mazi un lieli svinētāji no Ņūdžersijas, Pensilvānijas un Ņujorkas štatiem, no kuriem daudzi Priedaini apmeklēja pirmo reizi, par ko mums liels prieks! Kopā būšana šādos pasākumos stiprina latvietību, attīsta latviešu valodas zināšanas, veicina sadraudzēšanos un rada prieku par iespēju kopīgi svinēt svētkus!

Tiekamies Priedainē citos pasākumos!

Atskatu par Lieldienu lustēm Priedainē sagatavoja Dina Ivanova un Mārtiņš Šteins! 

 

ATSTĀT KOMENTĀRU

Lūdzu ievadi komentāru!
Lūdzu ievadiet jūsu vārdu